Zatímco většina klasických hodinek umí nanejvýš zobrazit datum nebo časové pásmo, do moderních “chytrých” modelů se podařilo dostat funkcí tolik, že je k popisu potřeba slovník. A právě takový jsme pro vás připravili.
V této části najdete technické funkce, které se vám u hodinek mohou hodit.
Pokud vás zajímají spíše funkce týkající se zdraví, přečtěte si také tento článek. Pokud vás zajímají funkce týkající se sledování polohy a pohybu, pak vám nesmí uniknout tento článek.
Bezkontaktní platby (NFC)
Díky této technologii hodinky umí komunikovat s dalšími přístroji, jako jsou platební terminály v obchodě. Je dobré si funkci vypínat, pokud se člověk bojí zneužití například ve veřejné dopravě. K nákupům ale nebudete potřebovat mít u sebe nic jiného, než právě hodinky, mají-li vlastní SIM kartu, nebo i mobil. I chytré mobily dnes mívají funkci NFC, takže neskončíte v úzkých, zapomenete-li doma karty a peníze.
Geofence
Bojíte-li se, že by se mohl majitel hodinek ztratit (ať už prarodič nebo dítě), geofence vás uklidní a danou osobu možná i zachrání. Na mapě si zvolíte body, kde se obvykle pohybuje (domov) a radius, ve kterém je bezpečno, nebo naopak vyznačíte oblasti, ve kterých by se daná osoba pohybovat neměla (hlubší les v sousedství). Pokud se dostane tam, kam nemá, dostanete na mobil upozornění. Ano, může to působit jako přílišné nabourání soukromí, ale je na vás a vaší domluvě zda a jak funkci využijete.
Hlasové ovládání
Česky bohužel ještě chytré hodinky neumí. Například modely od Apple mají zabudovanou hlasovou asistentku Siri, která by se to ale brzy měla naučit. Usnadní to používání zařízení, což je nejen pohodlné, ale v případě kritické situace i důležité.
LTE
LTE umožňuje telefonování nebo posílání zpráv i bez spárování s mobilním telefonem přes bluetooth díky vlastní SIM kartu.
Najdi hodinky či mobil
Když máte hodinky spárované s mobilním telefonem, můžete každý z přístrojů použít pro hledání toho druhého, není-li příliš daleko. To se hodí občas asi každému.
Přijmutí hovoru, poslání SMS
Hodinky bez vlastní SIM karty mohou například odmítnout příchozí hovor na mobil, je-li poblíž. Mají-li hodinky i vlastní SIM kartu, mohou částečně nahradit telefon, takže ho nemusíte nosit s sebou a přitom můžete například zavolat o pomoc. Poplatky se pak platí jako s kteroukoli jinou kartou. Některá zařízení s SOS tlačítky upozorní předvolené kontakty (obvykle přes SMS) i bez této SIM karty.
Senzor okolního světa
Hodinky díky němu automaticky nastaví jas, což šetří zbytečnou práci a také baterii. Bývá na hodinkách s AMOLED displejem. Dostupné např. u hodinek Huawei.
Smart notifikace
Pokud hodinky disponují smart notifikacemi, na hodinkách zobrazují upozornění z telefonu podle vašeho nastavení – takže nebojte, nechcete-li, otravovat vás nebudou. Pokud ale chcete a někdo vám napíše, nebo například okomentuje fotku na Facebooku, hodinky vás vibrací upozorní a zobrazí konkrétní notifikaci. Co se týče SMS zpráv a hovorů, některé výrobky nabízí možnost přednastavených rychlých odpovědí.
Solární dobíjení
Solární modely značky Garmin dokáží dobíjet baterii hodinek energií získanou ze slunečního světla. Pokud si tedy majitel zapomene nabíječku, hodně (a třeba i sám) cestuje a tráví venku dost času (Garmin se hodí celkově pro sportovnější typy), tuhle funkci může ocenit.
-
Hodinky Garmin Vívomove 34387 Kč
-
Hodinky Apple Watch Series 35690 Kč
-
Hodinky Garmin Fenix 6 PRO15990 Kč
-
Hodinky Samsung Galaxy Watch 410600 Kč
-
Hodinky Garmin Venu 211300 Kč
-
Hodinky Huawei Watch 36899 Kč